12.000 Łodzi gotowych do rezerwacji
Bezpośrednia pomoc przy wyborze
Lokalizacje na całym świecie

Szukaj

Czarnogóra

Żeglarstwo na południowo-wschodnim Adriatyku

Czarnogóra to miejsce, graniczące od północnego zachodu z żeglarskim rajem - Chorwacją. Miejscem wciąż polecanym przez wielu doświadczonych żeglarzy. Mały kraj - Czarnogóra choć posiada krótką linię wybrzeża, to oferuje odwiedzającym nietkniętą ludzką ręką przyrodę, łagodnie opadające plaże, czyste morze i jeziora, a także wyniosłe góry. Zatoka Kotor (Catarro), która przypomina fiord, jest wyjątkowa w tym regionie Europy i zdecydowanie należy ją odwiedzić.
Rozpocznij przygodę z samego rana na wybrzeżu. Zjedz obiad nad brzegiem jeziora Szkoderskiego, a wieczorem wybierz się na spacer. W tym kraju, można to zrobić w jeden dzień!



Raj żeglarski Czarnogóra

  • Region przybrzeżny
Czarnogóra

Czarnogóra/Montenegro

Przede wszystkim zatoka Kotor, która prowadzi w głąb lądu podobnie jak fiord, nadaje się na wielodniową wyprawę z gwarancją udanej pogody i osłoną przed wiatrem. Ten mały bałkański kraj może zaoferować znacznie więcej: tytułowe ciemne, czarne góry i tajemniczy krasowy krajobraz sprawiają, że małe państwo uchodzi za perłę Adriatyku.

  • Stolica: Podgorica
  • Powierzchnia: 13 812 km²
  • Święto narodowe: 13 lipca
  • Lotniska: Podgorica, Tivat
  • Język: Czarnogórski
  • Liczba ludności: około 643 000
  • Kierunkowy: +382
  • Najlepszy czas podróży: od maja do października
  • Waluta: Euro

Cechy wyjątkowe

„Na uboczu wydeptanej ścieżki”

Jeśli żeglujesz po wodach Czarnogóry, nie przegap słynnej zatoki Kotorskiej, jednej z największych naturalnych przystani na Adriatyku. To blisko 30 kilometrowa, mocno kręta, przypominająca fiord zatoka, która otoczona jest wysokimi, i miejscami bardzo stromymi zboczami górskimi. Woda jest klarowana, czysta i ciemnoniebieska.

Duża zatoka składa się z czterech pojedynczych basenów, gdzie przejście jest zazwyczaj wąskie. Są to Herceg Novi, Tivat, Risan i Kotor. Wewnętrzne dwie zatoki z historycznym i imponująco dobrze zachowanym miastem portowym Kotor należącym do światowego dziedzictwa UNESCO. Obowiązkowa jest wizyta w twierdzy św. Iwana oraz w katedrze św. Tryfona ze znanymi na całym świecie ikonami, a po niej mocna kawa w jednym z wielu barów na Starym Mieście.

Przy wyjściu z zatoki Kotor, pomiędzy Prevlaka i półwyspem Lustica, leży słynna, zaokrąglona skalista wyspa Mamula. Widoczny fort został wybudowany w XIX wieku przez generała Lazana Mamula kiedy tereny te podlegały pod jurysdykcją cesarstwa austro-węgierskiego . Następnie wyspa pełniła rolę więzienia. Dziś to popularny cel wypraw osób, które nie posiadają własnej łodzi, ale przeprawiają się promem z niedaleko leżącej wyspy Herceg Novi.
Kto opuszcza zatokę Kotor, która ze względu na wysokie góry wokół, przypomina górskie jezioro może bezpiecznie cumować łódź wzdłuż wybrzeża w Bigovie, Budvie i Bar. Szczególnie ze względu na długie piaszczyste plaże, miejsca te są bardzo popularne wśród turystów, odcinki plaży Jaz, plaża Sveti Stefan i Becici są coraz częściej odwiedzane przez turystów.

 

Co warto zwiedzić

Oryginalność dzikiego krajobrazu i kultury antycznej

Czarnogóra przestała być zagadką dla żeglarzy: małe państwo bałkańskie jest jednym z najpiękniejszych żeglarskich miejsc w basenie Adriatyku.
Skaliste klify oferują romantyczne miejsca do zakotwiczenia, duże piaszczyste plaże i odosobnione zatoczki. Turystyka małych krajów bałkańskich, dawniej należących do Jugosławii, wciąż się rozwija. Powstają nowoczesne przystanie z odpowiednimi pomieszczeniami usługowymi. Ci, którzy wolą cumować w przystani publicznej, w porcie miejskim i zwiedzać intrygujące stuletnie miasta z nowoczesnymi przedmieściami, zostaną ciepło przyjęci. 

W Porto Montenegro w Tivat nad zatoką Kotor powstaje marina dla luksusowych jachtów, której zadaniem będzie przyciągnięcie bogatych gości z regionu i całej Europy. Obecnie około 200 miejsc do cumowania jest ukończonych, zbudowano także kompleks apartamentów z restauracjami i sklepami na parterze.



Trasy żeglarskie w Czarnogórze

"Mały sąsiad" Chorwacji dla indywidualistów

Sieć marin w Czarnogórze jest stosunkowo słabo rozwinięta. Jachty z łatwością mogą stanąć na kotwicy lub cumować przy molo w małych portach miejskich. Często nawet restauracje położone bezpośrednio nad wodą oferują miejsce do cumowania dla swoich gości.
Większe mariny z własnym serwisem są dostępne w Kotorze, Tivacie, Budvie i Bar.

Warunki pogodowe

Klimat, wiatr i pogoda na wybrzeżu Czarnogóry

W miesiącach letnich jest bardzo ciepło w całym regionie, dominującymi wiatrami są Maestral i Jugo. Zapewniają one – nie tylko możliwość orzeźwiającego skoku do czystej wody, ale także przyjemne chłodzenie w ciągu dnia. Kiedy wieje Bora, silny północny wiatr, żeglarze powinni zwracać uwagę na silne prądy, szczególnie w Zatoce Kotorskiej. Pod koniec sezonu od początku października Bora zwiększa intensywność.

Wzdłuż wybrzeża Adriatyku pogoda jest typowo śródziemnomorska, miesiące letnie są suche, słoneczne i bardzo ciepłe.

Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. W miesiącach zimowych często pada, ale temperatury pozostają umiarkowane, powyżej 10 stopni. Na początku jesieni występują silne wiatry - Bora, które powodują znaczne ochłodzenie.

Temperatura powietrza i wody:(np. Tivat)
Styczeń: powietrze 7 ° - woda 13 °
Luty: powietrze 8 ° - woda 12 °
Marzec: powietrze 12 ° - woda 13 °
Kwiecień: powietrze 16 ° - woda 14 °
Maj: powietrze 21 ° - woda 17 °
Czerwiec: powietrze 25 ° - woda 21 °
Lipiec: powietrze 27 ° - woda 23 °
Sierpień: powietrze 27 ° - woda 23 °
Wrzesień: powietrze 24 ° - woda 22 °
Październik: powietrze 18 ° - woda 21 °
Listopad: 12 ° - woda 18 °
Grudzień: 8 ° - woda 15 °

 

EIS Insurance Emergensea Kroatien - voller Leben MMK Booking MMK Booking Nausys Pantaenius Schomacker
Social Media:
Facebook Instagram