12.000 Łodzi gotowych do rezerwacji
Bezpośrednia pomoc przy wyborze
Lokalizacje na całym świecie

Szukaj

Malta

Państwo wyspiarskie między Europą, a Afryką.

Pod żaglami Maltę i jej mniejsze sąsiednie wyspy Gozo i Comino można zwiedzać cały rok.

Małe południowoeuropejskie państwo wyspiarskie posiadające w swych zasobach imponujące, wysokie na 300m wapienne klify, osłonięte zatoki oraz najczystszą wodę Morza Śródziemnego. Nadmorska miejscowość Valletta, stolica wyspy, zachwyca średniowiecznym urokiem, licznymi muzeami, pałacami i wspaniałymi kościołami. Jednym z barokowych zabytków miasta jest katedra św. Jana. Malta zwana jest również "umocnioną wyspą" ze względu na dużą ilość starożytnych fortyfikacji.

Raj dla miłośników kultury, snorkingu, nurków i miłośników słońca!Raj żeglarski Malta

  • Xlokk
  • Majjistral
Malta

Republika Malty

Ponad 6000 lat osiedlania się, wiele walk o władzę na strategicznie ważnej wyspie i wpływ wielu narodów i kultur pozostawiły swój ślad na tym lądzie.
Oprócz fantastycznych warunków żeglarskich miniaturowe państwo będące członkiem UE oferuje także wiele historycznych skarbów z trzema obiektami Światowego Dziedzictwa.

  • Stolica: Valletta
  • Liczba ludności: 460 000 (2017)
  • Kierunkowy: +356
  • Święta: 21 września
  • Najlepszy czas żeglugi: od kwietnia do listopada
  • Lotnisko: Międzynarodowy Port Lotniczy Malta
  • Waluta: Euro
  • Języki: maltański, angielski

Cechy charakterystyczne Malty

Śladami krzyżowców i zawodowców regatowych

Kto chce odkryć wspaniałe obszary żeglugowe wokół skalistych wysp, może liczyć na idealne połączenie wakacji na łodzi i plaży, kulturalnych atrakcji oraz włoskiej kuchni.

W ostatnich stuleciach o Maltę toczyło się wiele walk ze względu na strategiczne położenie w samym środku Morza Śródziemnego. Ci, którzy wygrywali, byli w stanie kontrolować żeglarstwo we wschodniej części Morza Śródziemnego i uchodzili za strażnika europejskiego lądu u wybrzeży Afryki.

Fenicjanie, którzy nadali wyspie nazwę "Malet", zostawili tu swój ślad. Następnie Grecy, Rzymianie, Wandale i Ostrogoci. W średniowieczu Hiszpania i Aragonia dzieliły władzę nad wyspą i przekazały ją, jako lenno krzyżowcom rycerzy św. Jana, którzy w XVI odparli osamotniony atak w straszliwej bitwie. Od zwycięstwa nad atakującymi ze wschodu członkowie Zakonu nazywani są Maltańczykami. Po kilku miesiącach oblężenia, w ciągu zaledwie pięciu lat zbudowano niepokonaną fortecę "La Valletta", która dziś nosi nazwę miasta i tytuł Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Unikalna kuchnia maltańska, powstała głównie z wpływów angielskich, włoskich, arabskich i afrykańskich. W licznych restauracjach na wyspie można zjeść dobre i tanie jedzenie, od anglików Maltańczycy przejęli miłość do pubów i rustykalnych małych restauracji.

Co roku w październiku odbywa się prestiżowy wyścig Rolex Middle Sea Race, który ma około 600 mil morskich. Włoska wyspa Sycylia z czasami dymiącymi Stromboli oraz małe wysepki Pantellaria i Lampedusa są napędzane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Miejsce docelowe znajduje się przed Grand Harbour w Valletcie, gdzie wielu kibicuje każdemu uczestnikowi i – charakterystyczne dla kraju - również w ciągu dnia odpalają petardy okazując radość marynarzom.

Co warto zobaczyć

Zatoczki, jaskinie i tysiącletnie relikty

Każdy przystanek wokół Malty i sąsiadującej wyspie Gozo ukazuje nowe spojrzenie na różnorodność kultur, które pozostawiły swój ślad na skalistej wyspie.

Jasne, zbudowane z wapienia, prawie zamknięte domy z dużymi, zacienionymi dziedzińcami dominują w dawnej stolicy Mdinie, a nadmorskie drogi są kolorowe i pełne życia. Tutaj życie pulsuje - po obowiązkowej sjeście w miesiącach letnich. Każdy, kto chce zaznać imprezowego życia na Malcie, powinien odwiedzić zatokę St. Julians Bay z licznymi barami i klubami. Tu bawią się ludzie z różnych kultur, a studenci z całego świata przyjeżdżają na Maltę, aby uczyć się angielskiego. Kilka lat temu wybudowano luksusową przystań Portomaso bezpośrednio przy hotelu Hilton oraz elegancki kompleks apartamentów.

Kto woli zaznać spokoju, może zanurzyć kotwicę w Zatoce Świętego Pawła lub w Mellieha, największej zatoce maltańskiej. Warty zobaczenia jest port rybacki Marsaxlokk na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Stojąc na kotwicy, można zobaczyć barwne Luzzu – tradycyjne maltańskie łodzie rybackie. Każdego dnia przy nadbrzeżu odbywa się targ.

Kto planuje wybrać się na małą wyspę Comino między Maltą a Gozo, może zakotwiczyć w Błękitnej Lagunie lub Zatoce San Niklav. Można podziwiać turkusową, przyjemnie ciepłą wodę. Wyspa Gozo jest znacznie spokojniejsza od głównej wyspy. Szczególnie urokliwe jest małe miasteczko portowe Xlendi, do którego można dotrzeć tylko przez długie wcięcie, podobne do fiordu. Na zachodnim wybrzeżu warto zatrzymać się w zatoce Dwejra Bay.Trasy żeglarskie Malty

Baza czarterowa w Grand Harbour w Valletta

Wszystkie wyspy należące do archipelagu maltańskiego są skaliste i niezalesione. Charakterystyczną cechą głównej wyspy jest wznoszące się na 260 metrów wapienne pasmo górskie, beżowy kamień, który był często wykorzystywany, jako materiał budowlany na wyspie. Południowa i południowozachodnia część wyspy ma strome, skaliste wybrzeże, które oferuje wiele romantycznych zakotwiczeń dla żeglarzy, północna i północno-wschodnia część wyspy jest znacznie bardziej płaska, urokliwe zatoki mają piękne piaszczyste plaże.

Główne bazy większości firm czarterowych znajdują się w Grand Harbour Marina w Valletta, imponującym porcie. Jeśli ma się wąskie wejście do portu, przez które przepływają również duże statki handlowe i promy, można poczuć się bezpiecznie aż do momentu martwej fali. Największa marina na wyspie, Msida Marina (MMA Yacht Center), znajduje się zaledwie kilka mil na północ w Marsamxett.

Warunki pogodowe

Klimat, wiatr i pogoda na Malcie

Klimat wyspy jest subtropikalny. Szczególnie w bardzo ciepłe miesiące letnie brakuje wody, ponieważ rzadko pada deszcz. Zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych dominującym kierunkiem wiatru jest północny zachód. Czasem wiatr wieje z północy lub północnego wschodu. Syrocco, który wieje z Afryki wiosną i jesienią, nie powoduje żadnego ochłodzenia, ale jest gorącym, nieprzyjemnym wiatrem.

Zimy są bardzo łagodne, temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni w nocy. W miesiącach zimowych przerażający Gregale wiejący z północnego wschodu może wywołać, burzę z podmuchami wichury, mocno wpływa na wschodnie wybrzeże małej wyspy.

Temperatury powietrza i wody (np. Valletta):
Styczeń: powietrze 12 ° - woda 17 °
Luty: powietrze 12 ° - woda 15 °
Marzec: powietrze 12 ° - woda 15 °
Kwiecień: powietrze 14 ° - woda 16 °
Maj: powietrze 20 ° - woda 18 °
Czerwiec: powietrze 24 ° - woda 22 °
Lipiec: powietrze 26 ° - woda 23 °
Sierpień: powietrze 27 ° - woda 21 °
Wrzesień: powietrze 24 ° - woda 21 °
Październik: powietrze 21 ° - woda 23 °
Listopad: 18 ° - woda 22 °
Grudzień: 14 ° - woda 19 °

EIS Insurance Emergensea Kroatien - voller Leben MMK Booking MMK Booking Nausys Pantaenius Schomacker
Social Media:
Facebook Instagram