12.000 Łodzi gotowych do rezerwacji
Bezpośrednia pomoc przy wyborze
Lokalizacje na całym świecie

Szukaj

Francja

Europejski kraj sportów wodnych

Prawie żaden kraj europejski nie posiada tak wielu mórz i rzek jak Francja. Od długich regionów przybrzeżnych wzdłuż kanału La Manche, Atlantyku i Morza Śródziemnego, przez dumną republikę na zachodzie przepływają rzeki Ren, Loire, Canal du Midi - to ważne szlaki wodne. Naturalne piękno, wielowiekowe zabytki i przysmaki sprawiły, że Francja od dziesięcioleci jest celem podróży turystów z całego świata.Raj żeglarski Francja

 • Aquitania
 • Bretania
 • Burgundia
 • Cote d'Azur
 • Gwadelupa
 • Korsika
 • Langwedocja-Roussillon
 • Martynika
 • Normandia
 • Poitou-Charentes
Francja

Francja

Francuscy żeglarze pobijają najtrudniejsze rekordy świata. Większość z nich wyjeżdża z Bretanii jesienią i podejmuje próby pobicia kolejnych rekordów w rejsach dookoła świata. W ojczyźnie są one szanowane oraz hucznie świętowane, a duże tygodniowe regaty mają charakter państwowy.
Francuzi kochają morze, rzeki i jeziora – korzystają z nich na wiele sposobów. Podczas gdy na wybrzeżu można obserwować wiele żaglówek i motorówek, coraz popularniejsze stają się rejsy łodziami na dużych, spławnych rzekach.

 • Stolica: Paryż
 • Powierzchnia: 643.801 km2
 • Święto narodowe: 14 Lipca
 • Lotniska: Paryż, Nicea, Lyon, Marsylia
 • Język: Francuski
 • Liczba ludności: ok. 67 milionów
 • Kierunkowy: +33
 • Najlepszy czas podróży: od maja do września
 • Waluta: Euro

Cechy szczególne Francji

Pomiędzy kanałem La Manche, Atlantykiem i Morzem Śródziemnym

Żeglowanie we Francji - różnorodność jednego z największych krajów Europy Zachodniej, którego historia jest ściśle związana z długimi liniami brzegowymi. Każdy, kto chciałby opłynąć kraj kawałek po kawałku, powinien rozpocząć rejs na północy, pomiędzy Dunkierką i Brest. Dobrze osłonięty, z regularnymi, ale niezbyty gwałtownymi wiatrami, region Kanału La Manche jest spokojnym, choć niezbyt popularnym regionem w miesiącach letnich.
Nieco dalej na zachód jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do żeglowanie są porty w mieście Saint Malo i Cherbourg. Stąd można odkryć angielskie Wyspy Normandzkie i archipelag Chausey.
Przy planowaniu podróży należy jednak uwzględnić, że północna Bretania jest jednym z bardziej wymagających akwenów ze względu na ekstremalne pływy i gwałtowne burze.
Wybrzeże Atlantyku - popularne nie tylko ze względu na niekończące się plaże, można zwiedzić statkiem tak znane miejsca, jak La Rochelle, Arcachon, Biarritz i Saint-Jean-de- Luz.
We francuskiej części Morza Śródziemnego jest wiele ekscytujących rzeczy, nie tylko śródziemnomorski klimat. Camargue urzeka stuletnimi miasteczkami, czarnymi bykami, białymi końmi i różowymi flamingami. Tu, u podnóża Provence, roznosi się zapach lawendy. Świeżo wyciśnięta oliwa z oliwek, świeże płatki soli morskiej.
Obszar morski przylegający na wschód od handlowej metropolii Marsylii do eleganckiego Cassis imponuje wyjątkowymi Calanques, głębokimi rzeźbami skalnymi, które niczym fiord w głębi lądu oferują bezpieczne, romantyczne miejsce do cumowania.
Lazurowe Wybrzeże - najsłynniejsze ośrodki to Saint Tropez, Antibes, Cannes i Nicea - jest atrakcyjne ze względu na niezatłoczone plaże, zatoki oraz wspaniałe restauracje, do których można dotrzeć łódką. Stamtąd najlepiej przedostać się łodzią na Korsykę - obszar żeglarski o wyjątkowym charakterze.

Co warto zwiedzić podczas urlopu we Francji?

Podziwiaj piękne wybrzeża

Francuzi wiedzą, jak żyć – rozkoszują się kulturową i historyczną różnorodnością kraju, zmieniającym się krajobrazem wzdłuż wybrzeża i francuskim stylem życia, do którego należą świeże ryby, skorupiaki, i lokalne wina we wszystkich regionach Francji. Świeża bagietka – przede wszystkim w rejonie morza Śródziemnego – oprószona solą morską, moczona w oliwie z oliwek. Francja oferuje dobrze wyposażone mariny, w których można znaleźć wszystko, co potrzebne, sieć supermarketów i lokalnych targów. Posiłek na pokładzie, z przyjaciółmi lub rodziną w jednej z niezliczonych restauracji na molo w każdej marinie i porcie miejskim.Żeglarstwo i rejsy łodzią do Francji

Śladami Jacquesa Cartiera

Francuzi uwielbiają spędzać weekendy oraz wakacje na wodzie - czy to na żaglówce czy jachcie motorowym, przytulnej łodzi czy sportowym kajaku. Bardzo dobrze wyposażone przystanie, które oprócz setek miejsc cumowniczych mają również dobrze rozwiniętą sieć usług.
Historyczne miejskie porty oferują mniej komfortowe warunki, ale za to można znaleźć się w centrum tętniącego życia. Każdy, kto podróżuje łodzią po rzekach i kanałach, ma możliwość zacumowania i zwiedzania okolicy pieszo lub rowerem. Dla początkujących nie poleca się północnej Bretanii, ze względu na wpływy morskie. W pozostałych częściach Francji istnieją dobre warunki do żeglugi. Nie powinno się lekceważyć bardzo burzliwego śródziemnomorskiego wiatru Mistral.

Warunki pogodowe we Francji

Klimat, wiatr i pogoda na wybrzeżu

Różnice klimatyczne między północnym wybrzeżem Francji, zachodnim wybrzeżem Atlantyku i wybrzeżem Morza Śródziemnego są ekstremalne.
W północno-wschodniej Francji występuje klimat kontynentalny, więc lato jest stosunkowo ciepłe, podczas gdy zima jest raczej deszczowa i chłodna. Na zachodzie panuje umiarkowany klimat morski. W regionach śródziemnomorskich może być bardzo gorąco w miesiącach letnich. Zimy są przyjemnie łagodne, występują jednak intensywne opady deszczu.
Z doliny rzeki Rodan w rejonie Morza Śródziemnego może wiać bardzo agresywny Mistral, który uwydatnia niezwykły niebieski kolor wód Morza Śródziemnego.

 

Temperatury powietrza i wody (np. Marsylia)
Styczeń: powietrze 10,7 ° - woda 13 °
Luty: powietrze 12,1 ° - woda 13 °
Marzec: powietrze 14,7 ° - woda 13 °
Kwiecień: powietrze 17,8 ° - woda 13 °
Maj: powietrze 21,9 ° - woda 15 °
Czerwiec: powietrze 25,8 ° - woda 18 °
Lipiec: powietrze 29 ° - woda 22 °
Sierpień: powietrze 28,4 ° - woda 21 °
Wrzesień: powietrze 25,2 ° - woda 20 °
Październik: powietrze 20,5 ° - woda 19 °
Listopad: 14,6 ° - woda 16 °
Grudzień: 11,2 ° - woda 14 °

EIS Insurance Emergensea Kroatien - voller Leben MMK Booking MMK Booking Nausys Pantaenius Schomacker
Social Media:
Facebook Instagram