12.000 Łodzi gotowych do rezerwacji
Bezpośrednia pomoc przy wyborze
Lokalizacje na całym świecie

Szukaj

Słowenia

Odkryj piękno północnego Adriatyku

Pod względem geograficznym Słowenia leży nad północnym Adriatykiem między Półwyspem Apenińskim, a Chorwacją. Posiada prawie 47 km linii brzegowej biegnącej między południową częścią Zatoki Triesteńskiej, a północną częścią zatoki Piran. Kraje sąsiadujące w basenie północnego Adriatyku stanowią Półwysep Apeniński oraz Chorwację. Z Polski najlepiej dojechać samochodem przez Austrię. Rozpoczynając tutaj podróż, jest się tylko kilka mil od włoskiego półwyspu i Chorwacji. Słowenia jest już członkiem UE od 1 maja 2014r. Można płacić w euro.Raj żeglarski Słowenia

  • Obszar przybrzeżny i krasowy
Słowenia

Słowenia/Slovenia

Mały kraj na północy Adriatyku to nie tylko idealny początek rejsów w północnych Włoszech i Chorwacji. Słowenia oferuje około 47 kilometrów linii brzegowej ze znanymi marinami czarterowymi Portoroz i Izola - malowniczymi śródziemnomorskimi miasteczkami, idyllicznymi plażami, tajemniczymi jaskiniami naciekowymi, górami, rzekami, wodospadami, zamkami i barokowymi miastami, takimi jak Lubljana i Maribor.

  • Stolica: Ljubljana
  • Powierzchnia: 20 273 km²
  • Święto narodowe: 25 czerwca
  • Lotniska: Lublana, Maribor, Portoroz
  • Języki: słoweński
  • Liczba mieszkańców: około 2,1 miliona
  • Numer kierunkowy: +386
  • Najlepszy czas podróży: od czerwca do września
  • Waluta: Euro

Cechy wyjątkowe

Słowenia, idealna baza nad Adriatykiem

Słoweńcy często o swoim kraju mówią "Europa w miniaturowym wydaniu". Tutaj można zobaczyć imponujące zabytki kultury, nieodkrytą przyrodę i bogatą ofertę rekreacyjną dla urlopowiczów. 

W wysokich górach powstały w ostatnich latach nowoczesne ośrodki narciarskie, na wybrzeżu duże przystanie z dobrze rozwiniętą siecią usług. Dwie pasje Słoweńców, narciarstwo i żeglarstwo są oczywiste, patrząc na produkty firmy Elan. Pod tą nazwą produkowane są nie tylko wysokiej jakości narty, ale także szybkie cruisery.

Początkowo mały kraj nie miał dostępu do morza, ale kiedy w 1954 roku obszar Triestu był połączony z Włochami, ówczesna Jugosławia otrzymała linię brzegową o długości około 11 mil od Koper do Portoroz. Tak, więc dzisiejsza Słowenia weszła w posiadanie w sumie czterech portowych miast, z których wszystkie, z wyjątkiem nowoczesnego Portoroz, sięgają wczesnych osad weneckich i mają malownicze, starannie odrestaurowane stare miasta.

Warto pozostawić jacht w porcie i wypożyczyć samochód, by odbyć podróż w głąb lądu do Parku Narodowego Triglav w Alpach Julijskich, do słynnej stadniny Lipizzaner w Lipicy lub do dużych jaskiń w Postojna lub Skocjan.

Co warto zobaczyć podczas urlopu

Idealne dla miłośników sportów wodnych

Koper, zaledwie trzy mile na południe od włoskiej granicy i cztery mile na wschód od Izola, ma małą przystań z 75 miejscami do cumowania i oraz niesamowite stare miasto. Spacerując wąskimi uliczkami warto odwiedzić Pałac Pretorianów, zbudowanym w stylu wenecko-gotyckim, a także dzwonnicę miasta, skąd roztacza się fantastyczny widok na miasto i port.

Odwiedzając Izolę można zagłębić się w odległą historię Europy.

Do końca XVIII wieku miasteczko należało do Republiki Weneckiej, a następnie uległo wojskom napoleońskim. Do końca I wojny światowej, region ten należał do terytorium monarchii austro-węgierskiej, a następnie stał się częścią królestwa włoskiego. W 1954 r. miasto stało się częścią nowo utworzonej Federalnej Ludowej Republiki Jugosławii – aż do uzyskania niepodległości przez kraj.

Romantyczna zatoka Piran jest jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych w kraju. Podróżujący przyjeżdżają autobusem z turystycznego Portoroz do miasteczka ze słynną starówką. Wenecka architektura i nowoczesna marina zachęcają, aby zatrzymać się w małym miasteczku, w spokojną pogodę można tu bez problemu zakotwiczyć.

Portoroz - turystyczne miasto z tętniącymi życiem plażami, nowoczesnymi hotelami i życiem nocnym jest oddalony dwie mile na południowy wschód od Piranu.Trasy żeglarskie w Słowenii

Bazy czarterowe w Portoroz i Izola

Przede wszystkim mariny Portoroz i Izola są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania półwyspu Istria, lagun Wenecji lub zatoki Kvarner.
Z ponad 1000 miejsc do cumowania w przystani Portoroz, u podnóża półwyspu Istria, powstało nowoczesne centrum obsługi jachtów.

Nawet z pokładu łodzi łatwo jest rozpoznać małą marinę w Izoli, która jest tylko odrobinę mniejsza od mariny w Portoroz. Izola posiada blisko 700 miejsc do cumowania. W skład kompleksu mariny Izola wchodzi ośrodek wypoczynkowy z hotelem, kortami tenisowymi, basenami oraz kasynem. Cena cumowania w tym miejscu wynosi obecnie 73€ za jacht o długości do 13 m (od 2018r.) Więcej szczegółowych informacji można znaleźć bezpośrednio w cenniku Marina Izola.
Płynąc ze Słowenii do Chorwacji warto zatrzymać się w Piranie, odprawa odbędzie się na molo.
Jedyny słoweński port morski znajduje się w Koper, miasto graniczy bezpośrednio ze znanym większym włoskim portem w Triest.

Warunki pogodowe

Klimat, wiatr i pogoda na wybrzeżu w Słowenii

Na Adriatyckim wybrzeżu Słowenii, w południowo-zachodniej części kraju panuje klimat śródziemnomorski. Lata są przyjemnie ciepłe, a zimy bardzo łagodne.
Latem, po południu Maestral często wieje z zachodu, przynosząc świeże morskie powietrze i przyjemne orzeźwienie. Nadomiast dmuchujący z południa Jugo wznosi chmury deszczu.
W miesiącach zimowych częściej pojawia się zimny, czasem bardzo gwałtowny wiatr Bora, który wieje od północnego wschodu, czasem osiągając siłę huraganu.

Temperatura powietrza i wody: (np. Portoroz)
Styczeń: powietrze 7 ° - woda 10 °
Luty: powietrze 9 ° - woda 9 °
Marzec: powietrze 12 ° - woda 9 °
Kwiecień: powietrze 17 ° - woda 13 °
Maj: powietrze 22 ° - woda 17 °
Czerwiec: powietrze 25 ° - woda 21 °
Lipiec: powietrze 28 ° - woda 23 °
Sierpień: powietrze 27 ° - woda 25 °
Wrzesień: powietrze 24 ° - woda 23 °
Październik: powietrze 18 ° - woda 19 °
Listopad: 12 ° - woda 15 °
Grudzień: 8 ° - woda 12 °

EIS Insurance Emergensea Kroatien - voller Leben MMK Booking MMK Booking Nausys Pantaenius Schomacker
Social Media:
Facebook Instagram