12.000 Łodzi gotowych do rezerwacji
Bezpośrednia pomoc przy wyborze
Lokalizacje na całym świecie

Szukaj

Turcja

Błękitny rejs po tureckiej Riwierze

Błękitny rejs – tak nazywany jest w Turcji rejs jachtem motorowym „Gulet” wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego. Trasa przebiega wzdłuż wybrzeża południowego i zachodniego pomiędzy Antalya, Marmary i Bodrum. Szczególnie popularny wśród turystów jest romantyczny, indywidualny błękitny rejs.
Warto zobaczyć również obszar pomiędzy zatoką Saros (naprzeciw greckiej wyspy Lesbos) i zatoką Antalya.Raj żeglarski Turcja

 • Rejon Morza Śródziemnego
 • Region Wyspy Egejskie Północne
Turcja

Turcja

Oferta żeglugi wzdłuż tureckiej riwiery to swoistego rodzaju bogaty miks pomiędzy: niesamowitymi zatokami i żywymi miastami, słonecznymi chmurami a niezmiennym wiatrem, antycznymi ruinami i regionalnymi restauracjami.
Ta różnorodność czyni turecką riwierę nad południowym wybrzeżem jednym z najlepszych kierunków żeglarskich w Europie: korzystny klimat, ciepły wiatr, tysiące kilometrów wybrzeża z licznymi naturalnymi i archeologicznymi zabytkami oczekuje na podróżujących.
Mauzoleum w Halikarnasie i Świątynia Artemidy w Efezie - w tym regionie znajdują się dwa z 7 antycznych cudów świata.

 • Stolica: Ankara
 • Powierzchna: 783.562 km²
 • Święto narodowe: 29. Października
 • Lotniska: Istanbul, Antalya, Izmir, Ankara
 • Języki: Turecki
 • Liczba ludności: około 80 milionów
 • Numer kierunkowy +90
 • Najlepszy czas podróży: Maj - Październik
 • Waluta: lira turecka

Cechy wyjątkowe Turcji

Romantyczne zatoki, kulinarne przysmaki i skarby starożytności

Turecka riwiera i wybrzeże Morza Egejskiego to jedne z najpiękniejszych rejonów żeglarskich świata.
Urozmaicona linia brzegowa, ponad którą na horyzoncie wznoszą się góry Taurus, małe i większe wioski rybackie, ruchliwe miasta.
W zależności od upodobań i pogody żeglarze mogą sami zdecydować, czy wolą zakotwiczyć w spokojnej zatoce Anker, zacumować w dobrze wyposażonej nowoczesnej marinie, a może w romantycznym porcie miejskim. Im dalej na południe w miesiącach letnich, tym słabiej wieje wiatr Meltemi, zapewniając na morzu przyjemny chłód i bezchmurne, błękitne niebo. Z powodu długotrwałych letnich temperatur klarowna, bardzo czysta woda Morza Śródziemnego jest tak przyjemna i odprężająca, że skok do niej szybko staje się codziennym rytuałem.

Różnorodność tureckiej kuchni można poznać w wielu restauracjach. Bogata oferta świeżo złowionych ryb, zimne przekąski ("mezze"), a także przepyszne dania mięsne.
Tysiącletnie świadectwa europejskiej kultury towarzyszą żeglarzom podczas rejsu. Oprócz starożytnych zabytków i ruin, przyciągają średniowieczne fortece i zamki, które dostrzec można wysoko ponad wybrzeżem. Kto chciałby zobaczyć nie tylko starożytne cuda świata Halikarnasu i Efezu, ale także starożytną Troję, Pergamon lub grobowce skalne Lycian powinien zaplanować niejeden urlop na tureckim wybrzeżu.

Co warto zwiedzić

Podziwiaj krainę trzech mórz

Wysokie letnie temperatury zachęcają do żeglowania od zatoki do zatoki, do zrelaksowania się wygodnie na pokładzie lub na plaży i smakowania potraw w niezliczonych restauracjach serwujących lokalne specjały. Osoby zwiedzające kraj pomiędzy Wschodem a Zachodem, doświadczą świadectwa tysiącletniej historii - często zaledwie kilka minut spacerem od przystani. Niejedno starożytnie wykopalisko powinno przyciągnąć uwagę. Na północy zachęca Troja, Pergamon, niegdyś centrum nauki i kultury, a następnie starożytne ruiny Ephesusa, Priene i Didyma. Idąc do miasta portowego Side między Antalyą i Alanyą, można znaleźć pozostałości świątyni Apollona.
W miasteczkach można podziwiać pozostałości rzymskich teatrów i fundamenty Wielkiej Bramy. W miastach portowych organizowane są wycieczki z przewodnikiem po starożytnych miastach, najczęściej po niemiecku i angielsku, choć również można znaleźć przewodników posługujących się naszym ojczystym językiem.
Po zawinięciu do portowych miast na podróżnych czekają liczne turystyczne bazary, bary i restauracje. Na ryneczkach można kupić wiele świeżych produktów, zwłaszcza owoców i warzyw. "Latający handlowcy" często dostarczają towary bezpośrednio na statek.
Turecka gościnność zachwyci rodziny z dziećmi. Niemal wszędzie, nawet bardzo małe dzieci są mile widziane. Jako letnia strefa lekkiego wiatru, południowe wybrzeże Turcji doskonale nadaje się na odprężające rodzinne wakacje pod żaglami, w czasie, których zarówno chętni poznania nowej kultury rodzice jak i chcące zażyć kąpieli w morzu dzieci znajdą coś dla siebie.Trasy żeglarskie i rejsowe

Gwarancja słońca i turkusowej wody

Dzięki stosunkowo ujednoliconemu wybrzeżu Turcji, kraj ten jest jednym z prostszych obszarów żeglugowych. Odległości między poszczególnymi kierunkami są zwykle niewielkie, a niezmienna pogoda gwarantuje stabilne warunki żeglugi i bardzo dobrą widoczność.
Osławiony w greckim Morzu Egejskim Meltemi wieje tutaj słabiej, z siłą 3 lub 4 w skali Beauforta, zapewniając w ten sposób spokojną żeglugę i przyjemny chłód na morzu. W pobliżu lądu, a przede wszystkim przylądków i cypli, można spodziewać się nagłych opadów deszczu. Prądy i pływy są bardzo ograniczone.

Jeżeli ktoś nie chce na noc rzucać kotwicy w jednej z licznych zatoczek, często na plaży znajdzie małą restaurację z własnym molo na niewielkie łódki. Bezpieczne miejsce można znaleźć również w wielu dobrze rozwiniętych przystani.

Warunki pogodowe

Klimat, wiatr i pogoda na wybrzeżu Turcji

W okresie od maja do października południowe wybrzeże Turcji przyciąga żeglarzy swoim łagodnym, subtropikalnym klimatem.
Słońce świecące około 11-12 godzin dziennie oraz rzadkie opady sprawiają, że podróż w tym regionie cieszy się dużą popularnością. Zwykle jest lekko wietrznie, więc nic nie stoi na przeszkodzie by zakotwiczyć w jednej z wielu zatok.

Temperatura powietrza i wody (np. Belek)
Styczeń: powietrze 15 ° - woda 18 °
Luty: powietrze 15 ° - woda 16 °
Marzec: powietrze 18 ° - woda 16 °
Kwiecień: powietrze 21 ° - woda 17 °
Maj: powietrze 25 ° - woda 21 °
Czerwiec: powietrze 31 ° - woda 22 °
Lipiec: powietrze 34 ° - woda 26 °
Sierpień: powietrze 34 ° - woda 28 °
Wrzesień: powietrze 31 ° - woda 27 °
Październik: powietrze 26 ° - woda 24 °
Listopad: 21 ° - woda 21 °
Grudzień: 16 ° - woda 18 °

EIS Insurance Emergensea Kroatien - voller Leben MMK Booking MMK Booking Nausys Pantaenius Schomacker
Social Media:
Facebook Instagram